blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG linker
ČLÁNKY
DISKUSIE
1
SLEDUJETE BLOG
Vitajte na mojom blogu
LinkerKu-Klux-Klan
pridal Linker 19.3. 2010 o 13:05

Členovia Ku-Klux-Klanu zvyknú sami seba označovať ako "Rytieri s keltskou krvou" alebo aj ako "Bieli rytieri", svojho vodcu titulujú "Veľký čarodejník". Charakteristickými symbolmi sú biely plášť s bielou kapucňou a zapálený kríž. Zapálený kríž má symbolizovať svetlo Ježišovo. Pri zapálení kríža sa odriekavajú verše z Biblie: "Svetlo symbolizuje Ježiša Krista. Svetlo vyženie tmu - čerň."

 

V 20. rokoch minulého storočia mal Ku-Klux-Klan asi 4 milióny členov (15% celkovej populácie USA) a kontroloval všetky spolkové štáty v USA. V 60. rokoch, v časoch Martina Luthera Kinga, členovia klanu vraždili bojovníkov za občianske práva (predovšetkým o volebné právo afroameričanov a desegregáciu). V súčasnosti sa ku klanu hlási asi 8 000 osôb, pričom sa združujú odhadom asi v 150 menších klanoch sporiacich sa o dedičstvo pôvodného klanu.

 

Klan bol založený v roku 1866 vojnovými veteránmi Armády Konfederácie, ktorí neboli spokojní s výsledkami občianskej vojny, v ktorej južné otrokárske štáty zoskupené do Konfederácie prehrali a zrušené bolo i otroctvo. Organizáciu zakázal a rozložil tzv. Civil Right Act (Zákon na ochranu občianskych práv) z roku 1871, známy aj ako Ku Klux Klan Act, ktorý podpísal prezident Grant.

 

V roku 1915 však bola založená organizácia, používajúca meno Rytieri Ku-Klux-Klanu. Tento druhý KKK bol založený formálne ako občianska organizácia s národnou a štátnou štruktúrou, ktorej príjmy tvorili príspevky tisícok členov. Hlavnými proklamáciami organizácie boli rasizmus, antikatolicizmus, antikomunizmus, nativizmus a antisemitizmus. Jej popularita klesla počas veľkej hospodárskej krízy a členská základňa sa radikálne znížila počas druhej svetovej vojny z dôvodu škandálov jej prominentných členov, ktorí podporovali nacistov.

 

Meno Ku-Klux-Klan používalo odvtedy mnoho navzájom nezávislých skupín, ktoré nesúhlasili so Civil Right Act a Lincolnovou desegregáciou v 60. rokoch.

 

zdroj: wikipediaPrístupov 3717
Kvalita článku
(63%) hlasov 10

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Ku-Klux-Klan
[ 19.3.2010] (príspevkov 8)